ARTYKUŁY

Zachęcamy z zapoznaniem się z artykułami na temat pieczywa i aktualnościami z naszej piekarni. Trzy artykuły, które obecnie są udostępnione traktują o pieczywie w kontekście zdrowego odżywiania stanowiąc uzupełnienie materiałów z zakładki „jesteś tym co jesz”. Chwalimi się także wsparciem ogólnopolskiej kampanii społecznej "Dieta kanapkowa smaczna i zdrowa". Życzymy przyjemnej lektury!

01
OFERTA NA KOMUNIE
02
DBAMY O DZIECI
03
PROZDROWOTNE WALORY PIECZYWA
04
DLACZEGO MUSIMY JEŚĆ CHLEB?
05
CZY MOŻNA ŻYĆ O CHLEBIE I WODZIE?
OFERTA NA KOMUNIE

Z okazji zbliżających się uroczystości Pierwszych Komunii Świętych przygotowaliśmy dla Państwa specjalną ofertę.

Polecamy chlebki komunijne z krzyżem, do których wypożyczamy załączony na poniższych zdjęciach kosz. Chlebki wręczane są po uroczystości w kościele by dzieci mogły się podzielić nimi w rodzinnym gronie.

Zachęcamy również do zamówienia ozdobnego chleba komunijnego, który dzieci niosą podczas Mszy Świętej w darach.

Produkty dowozimy GRATIS przy zamówieniu powyżej 100 zł, w promieniu 20 km od Radomia, w soboty.

Chętnie odpowiemy również na wszelkie Państwa pytania. Oferujemy fachową pomoc przy doborze odpowiedniego zestawu produktów. W celu skontaktowania się z nami zapraszamy do działu KONTAKT. Zamówienia przyjmujemy telefonicznie, osobiście bądź mailowo. 

 

"Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże." 

                                                                                                                                                           Mk 10,14

 

 

 

DBAMY O DZIECI

Firma Fogiel & Fogiel Piekarnia wspiera Ogólnopolską kampanię społeczną Dieta Kanapkowa Smaczna i Zdrowa.

       

 

PROZDROWOTNE WALORY PIECZYWA

PROZDROWOTNE WALORY PIECZYWA PRODUKOWANEGO Z NATURALNIE FERMENTOWANYCH ZAKWASÓW*

W Stanach Zjednoczonych, Japonii, krajach Unii Europejskiej istnieje bogaty rynek artykułów spożywczych o specjalnych wartościach prozdrowotnych. Stanowi o tym zarówno metoda uprawy jak również sposób przetwarzania żywności. Coraz powszechniejszy jest powrót do tradycyjnych technologii, aby w ten sposób zniwelować zagrożenie wynikające z narastającego skażenia środowiska, w którym musi żyć w XXI wieku człowiek. W Polsce stosowanie tradycyjnych technologii, opartych na naturalnych procesach fermentacyjnych proponuje m.in. Fundacja Polski Chleb.

Świadomy konsument poszukuje artykułów spożywczych, które nie tylko dostarczają niezbędnych składników odżywczych i zaspokoją potrzeby energetyczne organizmu. Dokonuje wyboru produktów, które ponadto zagwarantują mu utrzymanie dobrego stanu zdrowia, co więcej pozwolą eliminować schorzenia określane ogólnie mianem cywilizacyjnych, wzmocnią układ odpornościowy, a przez to opóźnią procesy starzenia.

Bez wątpienia podstawowym składnikiem codziennej diety każdego Polaka jest pieczywo, głównie chleb, któremu nadajemy adekwatną i jakże zaszczytną nazwę chleba powszedniego. Spożywamy go 77 kg/osobę rocznie (Rocznik Statystyczny 2003). Tradycje przygotowanie i wypieku chleba są w Polsce bardzo mocno ugruntowane. Unikalna jakość polskiego chleba może stanowić o jego markowej wartości w krajach Wspólnoty Europejskiej, a także w tych rejonach świata, gdzie liczne są skupiska polonijne.

Uzyskanie chleba, który będzie doskonały w smaku i wonny jak ten, który wypiekano kilkadziesiąt lat temu w gospodarstwach wiejskich jest w pełni możliwe. Wszystkie wymienione wartości można uzyskać odtwarzając tradycyjne przepisy. Pomaga w tym nauka. To co przez lata czyniła natura można świadomie przywrócić. Tajemnica przyszłej doskonałej jakości i trwałości chleba zawiera się w fermentacji zakwasu. Sposób jego dojrzewania stanowi o bogactwie smaku, jakości i trwałości miękiszu. Siłą sprawczą są przyjazne zdrowiu bakterie mlekowe pozostające w harmonijnym współdziałaniu z drożdżami. Badania naukowe umożliwiły odtworzenie natury. Poznano szczepy bakterii mlekowych i drożdży, które gwarantują prawidłowe dojrzewanie zakwasu, z którego następnie przygotowuje się ciasto oraz wypieka chleb z chrupiącą skórką i unikalnym miękiszem, który ponadto zachowa świeżość przez wiele dni.

To właśnie kultury starterowe, na które składają się reprezentatywne pałeczki Lactobactillus plantarum, Lactobactillus brevis, Lactobactillus sanfrancisi i drożdże Saccharomyces cerevisiae posiadające status GRAS, gwarantują uzyskanie chleba o tradycyjnej polskiej jakości, na którą składają się wartości odżywcze i zdrowotne.

Dzięki działaniu żywych szczepów bakterii mlekowych konsument otrzymuje produkt, który nie tylko zaspokoi głód, ale spełni również dodatkową rolę, wspomagając każdego dnia jego zdrowie.

Naturalna fermentacja zakwasu wywołana zawartymi w kulturze starterowej bakteriami fermentacji mlekowej sprawia, że następuje:

  • eliminacja licznych związków o działaniu rakotwórczym: azotanów, azotynów, a przede wszystkim toksyn pleśniowych
  • redukcja enzymów (beta-glukouronidazy, azoreduktazy, nitroreduktazy) odpowiedzialnych za przemianę substancji prokarcinogennych w karcinogenne.
  • stymulacja systemu immunologicznego człowieka

Szczególna rola w budowaniu prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego człowieka, a przez to zapobieganiu chorobom nowotworowym, przypada nagromadzonemu - a w rezultacie obecnemu w pieczywie - kwasowi mlekowemu. Ten naturalny składnik chleba ma lecznicze działanie w wielu przewlekłych schorzeniach żołądka, stanach zapalnych jelita grubego, jest zalecany w chorobach wątroby, nerek, trzustki, wpływa korzystnie na przyswajanie wapnia i żelaza. Słowem, oczekiwania profilaktyczne są w tym przypadku spełnione. W świetle współczesnej wiedzy z zakresu żywienia człowieka i profilaktyki poprzez właściwy sposób przygotowania produktów żywnościowych, chleb - przygotowany z zakwasów fermentowanych specjalnie wyselekcjonowanymi bakteriami mlekowymi - winien być codziennym składnikiem diety każdego Polaka.

* naturalną fermentację zapewnia kultura starterowa, na którą składają się wyselekcjonowane z zakwasów piekarskich bakterie mlekowe i drożdże.

Magdalena Włodarczyk-Kierczyńska
Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności
Politechnika Łódzka

DLACZEGO MUSIMY JEŚĆ CHLEB?

Od zarania dziejów do naszych dni chleb i produkty zbożowe traktuje się jako najważniejsze pokarmy w żywieniu człowieka. Dawniej tak uważano na podstawie wierzeń, obserwacji i doświadczeń, obecnie także na podstawie badań naukowych.

Za codziennym spożywaniem chleba przemawia wiele argumentów.

Argument pierwszy - podstawowy: chleby maksymalnie urozmaicają składniki pokarmowe

- spożywanie chleba jest zgodne z podstawową zasadą racjonalnego żywienia - urozmaicania posiłków, która mówi o potrzebie dostarczania w odpowiednich ilościach w ciągu dnia możliwie jak największej ilości różnorodnych składników pokarmowych, w tym węglowodanów, białek, tłuszczy o dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, substancji mineralnych takich jak: związki potasu, sodu, wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, manganu, selenu i inne; witamin (zwłaszcza z grupy B i E) oraz fitamin (substancji biologicznie aktywnych pochodzenia roślinnego).

Chleb z tytułu zawierania „wszystkiego po trochu” jest właśnie niezastąpionym pokarmem.

UROZMAICANIE POSIŁKÓW:

  • chroni przed niedoborem lub nadmiarem określonych składników pokarmowych;
  • chroni przed nadmiernym spożyciem różnych substancji obcych zawartych w żywności w wyniku stosowania nawozów sztucznych, środków ochrony roślin, związków chemicznych dodawanych do pasz i żywności;
  • chroni przed nadmiernym spożyciem substancji anty żywieniowych występujących w sposób naturalny w żywności.

Chleb ponadto umożliwia dostarczenie różnorodnych składników pokarmowych w sposób pośredni:

  • wiele chlebów produkuje się z udziałem takich dodatków, jak mąka kukurydziana, otręby pszenne, żytnie i innych zbóż, słody żytnie, jęczmienne i innych zbóż, błonnik sojowy, jabłkowy, ziarna i nasiona sezamu, lnu, maku, czarnuszki, kminku itp.
  • Pewne rodzaje pieczywa wytwarza się z dodatkiem serwatki, jogurtu, hydrolizatów białek mlecznych, smalcu i innych produktów.

Szczególnie korzystne jest dla zdrowia spożywanie pieczywa z dodatkiem owoców lub warzyw. Wiedzieli już o tym starożytni Rzymianie mawiając: „Fructus cape cum pane, si vis vivere sane” - Spożywaj owoce z chlebem, jeśli chcesz żyć zdrowo.

Oprócz tego chleb jest idealnym nośnikiem wielu produktów żywnościowych, których zazwyczaj nie jada się oddzielnie, jak np. wędliny (ważne źródło białek zwierzęcych) czy serów (ważne źródło białek zwierzęcych i wapnia).

Argument drugi - chleb zapewnia sprawne funkcjonowanie mózgu

Chleb odgrywa ważną rolę w sprawnym funkcjonowaniu mózgu.

Choć mózg stanowi jedynie 2% masy naszego ciała, to zużywa 20% tlenu pochłanianego przez płuca i 20% energii zawartej w spożywanej żywności. Brak tlenu lub glukozy w ciągu trzech minut powoduje obumieranie komórek nerwowych (neuronów), z których zbudowany jest nasz mózg. Na potrzeby mózgu zużywanych jest przeciętnie 40% węglowodanów zawartych w pożywieniu.

W odżywianiu komórek nerwowych mózgu najodpowiedniejsze są złożone węglowodany (sacharydy), jak np. skrobia - główny składnik chleba. Skrobia - makrocząsteczka zbudowana z łańcuchów glukozy, jest wolno asymilowana i rozkładana do glukozy w przewodzie pokarmowym człowieka, co pozwala na ciągłą i jednostajną jej dostawę (czyli energii) do mózgu przez długi czas.

Mózg - o czym warto pamiętać - bez śniadania z pieczywem, lub innymi produktami zbożowymi, nie pracuje na dłuższą metę wydajnie i efektywnie.

W białkach chleba występuje około 40% kwasu glutaminowego - aminokwasu zawartego także w dużych ilościach w tkance mózgowej i pełniącego ważną rolę w pracy mózgu. Dzięki obecności kwasu glutaminowego i odpowiednich enzymów (dehydrogenaza i amidaza kwasu glutaminowego) tkanka mózgowa nie jest narażona na szkodliwe działanie amoniaku powstającego w znacznych ilościach w czasie wzmożonej pracy mózgu.

Francuzi nie bez kozery nazywają chleb - pokarmem na inteligencję (aliment de l’inteligence). Warto jeszcze zwrócić uwagę na to, iż szczególnie szybki rozwój cywilizacji humanistycznych i technicznych następował w tych krajach, w których chleb stawał się podstawą wyżywienia: Sumerowie, starożytne Chiny, Egipt, Grecja, Imperium Rzymskie, jak i w końcu nowożytna cywilizacja europejska.

Argument trzeci - chleb zapewnia sprawne funkcjonowanie przewodu pokarmowego

Obecność w chlebie (zwłaszcza produkowanym na zakwasach piekarskich) licznych substancji smakowo-zapachowych ułatwia trawienie i przyswajanie składników odżywczych. Bodźce smakowe i zapachowe są niezbędne do powstawania dostatecznej ilości śliny i soków trawiennych w przewodzie pokarmowym. Substancje smakowo-zapachowe chleba sprawiają, iż można go jeść wielokrotnie w ciągu dnia. W przypadku częstego spożywania każdego innego pokarmu szybko tracimy łaknienie.

Argument czwarty - zapewnia dobry stan zdrowia

Chleb obfituje w związki nie tylko odżywcze, takie jak: białko, węglowodany, tłuszcze z dużą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych, związki mineralne i witaminy, ale jest też bogatym źródłem związków określonych jako nieodżywcze, ale o dużym znaczeniem dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka np. przeciwutleniacze. Argument ten nabiera szczególnego znaczenia dla człowieka żyjącego w XXI wieku.

W ziarnach zbóż i jego przetworach zidentyfikowano dziesiątki różnych substancji biologicznie aktywnych, które pomagają w zwalczaniu współczesnych chorób cywilizacyjnych i w usuwaniu z organizmu związków toksycznych, które pochodzą z przemysłowej działalności człowieka, jak i powstają w sposób naturalny przy przemianie materii w organizmie, zwłaszcza przy różnych sytuacjach stresowych.

Spośród różnorodnych związków prozdrowotnych zawartych w ziarnie zbóż i w ich przetworach na szczególną uwagę zasługuje INOZYTOL. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. Niedobór tego składnika objawia się drażliwością i bezsennością.

Argument piąty - chleb spożywany w racjonalnych ilościach zapobiega otyłości

Chleb spełnia znaczną rolę w racjonalnym żywieniu z uwagi na tzw. efekt przesytu. Cząstki chleba zwiększają wielokrotnie swoją objętość w przewodzie pokarmowym dzięki dużej zawartości skleikowanej skrobi, która w obecności wody i soków żołądkowych silnie pęcznieje. Chleb w ten sposób szybko likwiduje uczucie głodu, a człowiek jest wtedy mniej skłonny do dodatkowej konsumpcji żywności. Ma to duże znaczenie w leczeniu otyłości.

W społeczeństwie pokutuje nieprawdziwe przeświadczenie, w tym także wśród niektórych lekarzy, o tuczących właściwościach chleba. Tymczasem jedzenie chleba nie powoduje otyłości, wręcz przeciwnie - zmniejsza wrażenie głodu i potrzebę jedzenia słodkich i tłustych dań, jest więc sprzymierzeńcem, a nie nieprzyjacielem, gdy chce się zrzucić nadwagę.

Stosunkowo wysoka zawartość błonnika w chlebach ciemnych i z dodatkiem ziaren, otrąb, słodów itp., też sprzyja odchudzaniu się m. in. poprzez zwiększanie perystaltyki jelit.

Znaczenie chleba w żywieniu człowieka w XXI wieku będzie wzrastało z uwagi na powszechną możliwość jego wykorzystania jako:

- nośnika substancji naturalnych ułatwiających wydzielanie z organizmu toksyn pochłanianych z zanieczyszczonego środowiska w wyniku działalności przemysłowej człowieka. Na przykład chleby wypiekane z udziałem przetworów amaranthusa spożywczego, które przy 10-procentowym jego udziale mogą zawierać 21 mg skwalenu na 100 g chleba — substancji usuwającej z organizmu człowieka m.in. dioksyny, strychninę i inne przemysłowe chemikalia wdzierające się do naszego organizmu z zanieczyszczonego środowiska;

- nośnika substancji naturalnych bogatych w związki o właściwościach antyoksydacyjnych (polifenole, antycyjany, taniny, kwas chloro genowy). Tego typu związki są niezbędne w profilaktyce chorób cywilizacyjnych o etiologii wolnorodnikowej: zaćma, choroby kostno-stawowe, choroby Alzheimera i Parkinsona oraz inne. Na przykład taką rolę mogą spełniać chleby z dodatkiem przetworów z amaranthusa i wiesiołka.

 

Henryk Piesiewicz

CZY MOŻNA ŻYĆ O CHLEBIE I WODZIE?

Na postawione w tytule pytanie, choćby opierając się na okrutnych doświadczeniach II wojny światowej odpowiemy twierdząco. Chleb i - ogólnie - pieczywo jest bowiem składnikiem diety dostarczającym organizmowi energii. Pamiętać należy, że dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży.

Aczkolwiek chleb jest pożywieniem wnoszącym białka, większość witamin grupy B, liczne makro i mikroelementy, to głównym jego składnikiem jest skrobia. Zapewnia przez to stałą dostawę energii do wszystkich tkanek, a co szczególnie istotne - do komórek układu nerwowego. W białkach pszenicy i żyta, znaczący odsetek w puli aminokwasów stanowi kwas glutaminowy pełniący obok dostarczanego substratu węglowodanowego ważną rolę dla sprawnej pracy komórek mózgowych.

Zasada: nie wychodź do szkoły, nie wychodź do pracy bez śniadania z pieczywem - winna być bezwzględnie respektowana.

Na funkcjonalną - prozdrowotną - wartość pieczywa składa się kolejny komponent ziarna zbóż: błonnik pokarmowy. Niestety, w ostatnim dziesięcioleciu obserwujemy lekceważenie znaczenia tego składnika. Nawyki żywieniowe Polaków ulegają niekorzystnym zmianom, preferencje pokarmowe upodobniają się do uproszczeń dietetycznych znamiennych dla krajów wysokorozwiniętych.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożycie błonnika w ilości 27-50 g na dobę. Wobec pogłębiającej się tendencji do spożywania pieczywa pszennego z mąki wysokoprzemiałowej, warto temu problemowi poświęcić więcej uwagi. Aktualna wiedza o znaczeniu błonnika pokarmowego w profilaktyce narastających zachorowań na choroby określane mianem cywilizacyjnych, winna znaleźć jak najszybszy odzew w przemyśle młynarskim, a w ślad za tym u producentów pieczywa.

Analiza przyczyn chorób przewodu pokarmowego, układu krwionośnego, serca, złej przemiany materii, a także wielu alergii z niedostatkiem błonnika wskazała ścisły związek pomiędzy nimi, a sposobem odżywiania się. Tendencja ta szczególnie występuje w społeczeństwach wysoko rozwiniętych, w których w diecie maleje udział składników naturalnych, a dominuje żywność przetworzona, rafinowana i konserwowana. Wyniki szeroko prowadzonych badań klinicznych dowodzą, że odpowiednia zawartość błonnika bardzo korzystnie wpływa na czynność przewodu pokarmowego i to zarówno z punktu widzenia fizjologicznego, jak również ze względu na zdolność błonnika do absorpcji i usuwania z organizmu szeregu substancji toksycznych, a zwłaszcza metali ciężkich i sodu.

Podkreśla się, że pokarm zawierający duże ilości błonnika jest naturalnym środkiem przeciwdziałającym nadwadze i otyłości.

Koszty społeczne związane z leczeniem chorób wywołanych nadwagą są ogromne. Obserwujemy to w Polsce. Na pierwszym planie w walce z tym narastającym zjawiskiem winny znaleźć się działania profilaktyczne, a wśród nich podnoszenie świadomości społeczeństwa. Należy szeroko informować o konieczności ograniczania, a nawet eliminacji, spożywania produktów wysokokalorycznych, głównie tłuszczów zwierzęcych.

W Stanach Zjednoczonych, Anglii i krajach skandynawskich potwierdzono na dużych grupach badawczych, że  spożywanie pieczywa i przetworów z mąki pszennej wysokoprzemiałowej podnosi ryzyko śmiertelności nawet o 15%.

 

Prof. Magdalena Włodarczyk-Kierczyńska

W NASZYM SKLEPIE PŁATNOŚCI
ONLINE ZAPEWNIA
/fogielfogiel/backend/web/uploads/58_6_30.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/59_6_76.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/57_6_80.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/60_6_13.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/133_6_100.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/99_6_69.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/100_6_38.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/101_6_74.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/102_6_54.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/103_6_75.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/104_6_64.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/105_6_8.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/106_6_87.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/107_6_89.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/108_6_12.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/109_6_48.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/110_6_87.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/111_6_96.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/112_6_5.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/113_6_95.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/114_6_64.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/115_6_13.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/116_6_45.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/117_6_100.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/118_6_8.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/119_6_99.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/120_6_52.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/121_6_24.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/122_6_27.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/123_6_53.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/124_6_7.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/125_6_18.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/126_6_63.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/127_6_82.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/128_6_38.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/129_6_75.jpg
/fogielfogiel/backend/web/uploads/98_6_54.jpg